

Risicofactoren voor hart- en vaatziekten | april 2010
Hart- en vaatziekten behoren tot de top van gezondheidsrisico’s. Inmiddels zijn er ruim een miljoen patiënten in ons land, en dat cijfer is groeiende. Vandaar dat preventie een steeds belangrijker rol gaat spelen. Een gezonde leefstijl kan het risico op hart- en vaatziekten verminderen. Gezonde voeding en beweging zijn hierbij van cruciaal belang.Binnen onze voeding wordt aan specifieke voedingsstoffen een rol toegekend in het verhogen van de risicofactoren voor hart- en vaatziekten. Zo zou verzadigd vet het cholesterolgehalte in het bloed doen stijgen en zout de bloeddruk. En in augustus 2009 formuleerde de American Heart Association (AHA) een wetenschappelijk statement over de relatie tussen de inname van toegevoegde suikers en hart- en vaatziekten.
Suikerstichting Nederland heeft verschillende wetenschappers gevraagd naar hun standpunt over de meest gangbare risicofactoren voor hart- en vaatziekten. Zo komen de Nederlandse experts onder andere tot de conclusie dat de beschikbare onderzoeksresultaten uit het standpunt van de AHA onvoldoende bewijskracht leveren om in het kader van de preventie van hart- en vaatziekten een dergelijke bovengrens voor suikers te onderbouwen. Ook zijn er geen overtuigende aanwijzingen dat de inname van specifieke typen verteerbare koolhydraten in verband staat met het risico op hart- en vaatziekten.
Ook verklaren de wetenschappers in deze nieuwsbrief waarom beweging zo belangrijk is, zowel voor hartpatiënten als voor gezonde mensen. Het resultaat van alle bevindingen leest u in deze nieuwsbrief met als thema “Risicofactoren voor hart- en vaatziekten”.
“Ongezonde voedingsmiddelen bestaan niet; alleen ongezonde voedingspatronen”
Interview met dr. Fred Brouns en prof. dr. ir. Ronald Mensink van de Universiteit Maastricht, Faculty of Health, ... lees meer »“Wat is nu precies gezonde voeding voor het hart?”
Interview met ir. Ineke van Dis, Nederlandse Hartstichting.In de communicatie van de Nederlandse Hartstichting staat ten ... lees meer »“Het voorkomen van hart- en vaatziekten draait primair om het aanleren van een gezond eet- en beweegpatroon.”
Interview met dr. Henk van den Berg, Voedings-centrum.Het Voedingscentrum vertaalt evidence based onderzoeksresultaten ... lees meer »“Inactiviteit vormt een groot risico voor hart- en vaatziekten. De vraag is ‘wat doen we eraan’?”
Interview met prof. Willem van Mechelen.Bewegen heeft volgens Van Mechelen bewezen positieve effecten op de ... lees meer »Overweging van dr. Bob Cramwinckel: “Zoeken onder de lantaarnpaal”
Overweging van dr. Bob Cramwinckel, Centrum voor SmaakonderzoekIk vraag me wel eens af hoe het kan dat iedereen met ... lees meer »De kip en het ei (Column)
Column van Wijnand Teeuw, tandarts-parodontoloog i.o. en universitair docent, Academisch Centrum Tandheelkunde Amsterdam ... lees meer »Nieuws
Onderzoek naar effect van sport op het ontstaan van Diabetes II, CT-scan spoort hart- en vaatziekten op, Mindfull kids van start, Nieuwe voorzitter Gezondheidsraad, ...Redactieraad
Deze nieuwsbrief staat onder auspiciën van een onafhankelijke redactieraad.
Deze redactieraad is als volgt samengesteld:
- Ir. W. Bosman
- Mw. K.C. Bottema
- Dr. ir. A.B. Cramwinckel
- Prof.dr.ir. E.J.M. Feskens
- Mw. E.A. Kaldenberg
- Prof. dr. L.J.C. van Loon
- Prof. dr. ir. G.J. Schaafsma
- Mw. drs. M.J. Streefkerk
- Prof. dr. G.J. Truin
Deze redactieraad is als volgt samengesteld:
- Ir. W. Bosman
- Mw. K.C. Bottema
- Dr. ir. A.B. Cramwinckel
- Prof.dr.ir. E.J.M. Feskens
- Mw. E.A. Kaldenberg
- Prof. dr. L.J.C. van Loon
- Prof. dr. ir. G.J. Schaafsma
- Mw. drs. M.J. Streefkerk
- Prof. dr. G.J. Truin
Blijf op de hoogte!
Bent u enthousiast en wilt u deze nieuwsbrief voortaan per E-mail
ontvangen of onder de aandacht brengen van een bekende van
u? Schrijf u in via de registratiepagina.










